Jorkšírský teriér

27. července 2008 v 19:10
Původ a historie Jorkšírského teriéra
Kdysi ryze pracovní pes, jehož předkové splývali s ostatními nízkonohými skotskými teriéry. Měli podstatně kratší srst, byli větší a užívali se především k chytání krys a potkanů. Přerod z loveckého v luxusního společenského psa v Anglii započal koncem 19. století, kdy se v době průmyslové revoluce mnoho lidí stěhovalo za prací ze Skotska do Anglie, do hrabství Yorkshire a Lancashire, aby zde nalezli obživu jako dělníci v textilkách a dolech. Přiváželi s sebou svoje malé psíky, malé teriery, kteří je měli chránit před krysami. Tito psi měli dlouhou srst, většinou byli šedostříbrní, ocelově modří nebo black and tan.

Dodnes je předmětem sporu, z kterých plemen byli vlastně jorkšíři vyšlechtěni. V úvahu přicházejí anglický toy teriér, maltézáček, skajteriér, dandie dinmont teriér a dvě vyhynulá plemena, paisley teriér a clydesdaleský teriér. Po skajteriérovi, clydesdaleovi a paisleyovi zdědil jorkšír dlouhou srst, po maltézáčkovi velikost a po černozlatém toy teriérovi zbarvení.

http://www.dogs4sale.com.au/Breeds/Yorkshire_Terrier/Fact_Sheets/Karojenbe_BFP.jpghttp://a1272.g.akamai.net/7/1272/1121/20050718160754/www.drsfostersmith.com/images/articles/a_1128_yorkshire_terrier.jpghttp://www.yorkshire-terrier.biz/images/yorkies.jpg
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.